Η ŠKODA εξασφαλίζει το πρωτάθλημα της WRC 2 στην Τουρκία

16. září 2018

• Τέταρτος συνεχόμενος τίτλος για τη ŠKODA Motorsport στην κατηγορία WRC 2 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, με τη σημερινή νίκη της στο Ράλλυ Τουρκίας

• Οι Κοπέτσκυ / Ντρέσλερ κατέκτησαν την 1η θέση στη WRC 2 στην Τουρκία, στο τιμόνι μιας ŠKODA FABIA R5

• Η ŠKODA αναδείχθηκε η πιο ισχυρή μάρκα στο Ράλλυ Τουρκίας, με τρία FABIA R5 να τερματίζουν στην πρώτη δεκάδα, απέναντι σε πολύ ισχυρά αυτοκίνητα του WRC

Ένα από τα πιο σκληρά ράλλυ των τελευταίων ετών, το εφετινό Ράλλυ Τουρκίας, ολοκληρώθηκε με θριαμβευτικό αποτέλεσμα για τη ŠKODA. Οι Γιαν Κοπέτσκυ / Πάβελ Ντρέσλερ (Jan Kopecký / Pavel Dresler) κατέκτησαν την 1η θέση στη WRC 2 με τη FABIA R5 ενώ η ŠKODA Motorsport εξασφάλισε το πρωτάθλημα, για 4η συνεχή χρονιά, με τρεις ακόμα αγώνες να απομένουν. Το Ράλλυ Τουρκίας εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίαμβο για τη ŠKODA, αφού σε ένα αγώνα που σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα ταλαιπωρήθηκαν ή εγκατέλειψαν, οι FABIA R5 επέδειξαν αξιοθαύμαστη αξιοπιστία και αντοχή σε συνδυασμό με ταχύτητα – κάτι που μαρτυρά και το τελικό πλασάρισμα τριών FABIA R5 στην πρώτη δεκάδα!

To Ράλλυ Τουρκίας είχε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων για την ŠKODA Motorsport, καθώς μετά την εγκατάλειψη των Πόντους Τίντεμαν / Γιόνας Άντερσον (Pontus Tidemand / Jonas Andersson) οι Κοπέτσκυ / Ντρέσλερ έπρεπε να καλύψουν το έδαφος που έχασαν από δύο εξόδους τους την Παρασκευή και από προβλήματα στη μετάδοση το Σάββατο.

Τελικά, όπως συνέβη και στα άλλα ράλλυ της τρέχουσας σαιζόν που συμμετείχαν, μετά από συνεχή αντεπίθεση και σταθερά γρήγορο ρυθμό κέρδισαν την WRC 2 και έκαναν ένα μεγάλο βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου και στους οδηγούς. Πλέον, μόνο το άλλο πλήρωμα της ŠKODA Motorsport, οι Τίντεμαν / Άντερσον έχουν ακόμα μαθηματικές ελπίδες να τους ξεπεράσουν και να κατακτήσουν αυτοί τον τίτλο.

Βαθμολογία WRC 2 (μετά από 10 από τους 13 αγώνες)